Trycholog – poznaj sojusznika w walce z łysieniem androgenowym

Trycholog – poznaj sojusznika w walce z łysieniem androgenowym
5 (100%) 16 vote[s]

Problemem dotykającym znacznej części populacji jest łysienie. Musimy mieć świadomość tego, że wypadanie włosów może mieć szeroko zróżnicowane przyczyny i dokładne ich określenie wymaga specjalistycznej diagnostyki oraz wykonania wielu zaawansowanych badań. Dlatego też osoby, jak trycholog są w stanie pomóc na etapie diagnostyki oraz terapii schorzeń włosów i skóry owłosionej głowy. Trychologia jest dziedziną, która wyewoluowała z dermatologii i kosmetologii, zajmując się kompleksowo stanem skóry owłosionej głowy.

 

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

 

Co powoduje nadmierne wypadanie włosów? Spośród najczęstszych, warto wskazać na łysienie androgenowe. Statystycznie dotyka ono od 30-50% kobiet oraz 80% mężczyzn i związane jest z ekspozycją na androgeny – czyli męskie hormony płciowe. U kobiet hormony te produkowane są między innymi przez nadnercza. Oprócz łysienia androgenowego wskazać trzeba na inne schorzenia, których cechą charakterystyczną jest nadmierne wypadanie włosów:

 • Łysienie plackowate,
 • Łysienie telogenowe,
 • Łysienie związane z niedoborami – np. żelaza,
 • Łysienie w chorobach nowotworowych – wynikające z kacheksji oraz metod leczniczych np. chemioterapii oraz radioterapii,
 • Łysienie w zaburzeniach hormonalnych – niedoczynności, nadczynności tarczycy, hiperprolaktynemii,
 • Łysienie w chorobach infekcyjnych skóry – grzybica skóry owłosionej, przewlekłe zapalenie mieszków włosowych,
 • Łysienie w chorobach autoimmunologicznych – liszaj płaski mieszkowy lub toczeń skórny (DLE),

Są to tylko niektóre z wymienionych chorób, które powodować mogą utratę włosów. Kluczem do poznania tych przyczyn jest dokładna ekspertyza przyczyn łysienia.


 

Żaden ze specjalistów dermatologii, kosmetologii – w tym trycholog nie jest w stanie określić przyczyn łysienia bez wykorzystania kierunkowych metod diagnostycznych. Badania takie jak trichoskopia stały się standardem diagnostycznym, głównie ze względu na prostotę wykonania i wysoką specyficzność uzyskiwanych rezultatów. Dokładna diagnostyka, to gwarancja doboru najlepszego leczenia – mówi ekspert trycholog.

Badanie włosów – jak wygląda diagnostyka łysienia androgenowego?

badanie stanu skóry głowy

Trycholog badający włosy pacjentki

 

W przypadku łysienia androgenowego, postawienie diagnozy ułatwia kierunkowe badanie włosów. W celu określenia, czy mamy do czynienia z łysieniem androgenowym należy wziąć pod uwagę:

 • Płeć,
 • Wiek,
 • Łysienie w rodzinie,
 • Stosowane leki,
 • Choroby przewlekłe.

Badania bardziej inwazyjne, jak choćby Trichogram pozwalają określić w sposób dokładny w jakiej fazie rozwoju są mieszki włosowe oraz jak wygląda zaawansowanie choroby na danym etapie. W przypadku łysienia androgenowego, istotne aby inne przyczyny łysienia zostały wykluczone – między innymi łojotokowe zapalenie skóry, choroby endokrynologiczne oraz niedobory.

 

Trycholog – jak ujarzmić wypadające włosy?

Wiele osób zastanawia się, co na wypadanie włosów zastosować. Tutaj samodzielne dobieranie preparatów nie ma sensu – w leczeniu łysienia stosuje się nie tylko substancje oddziaływujące selektywnie na skórę głowy, ale i preparaty hormonalne, glikokortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne. Wybór kierunkowej metody terapeutycznej opiera się jedynie na doświadczeniu specjalistów trychologii.

W kwestiach tego, jak wzmocnić włosy mamy akurat sprawę ułatwioną – istnieje wiele metod miejscowych: szamponów, wcierek, balsamów oraz płynów. Istotnym wsparciem w zahamowaniu wypadania włosów i poprawie kondycji naszego owłosienia jest mezoterapia skóry głowy – zabieg polegający na śródskórnej iniekcji preparatów witaminowych, biotyny, minoksydylu, glikokortykosteroidów oraz kolagenu. Oprócz klasycznych iniekcji za pomocą strzykawki, zdecydować się możemy na Dermapen oraz inne mniej inwazyjne metody zabiegowego leczenia łysienia.

 

Bibliografia:

Kossard S.: Postmenopausal frontal fibrosing alopecia. Scarring alopecia in a pattern distribution.

Harries M., Tosti A., Bergfeld W., Blume-Peytavi U., Shapiro J., Lutz G., Towards a consensus on how to diagnose and quantify female pattern hair loss

U. Blume-Peytavi, A. Tosti, D.A. Whiting, R.M. Trüeb, Hair growth and disorders.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 + = 80