Test i badanie HPV

Wirus HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego to poważne niebezpieczeństwo dla osób aktywnych seksualnie, szczególnie dla tych nie posiadających stałego partnera. Wirusem HPV zarazić się można poprzez kontakty seksualne dopochwowe, oralne i analne a także kontakty pośrednie, wystarczy używać tych samych ręczników lub innych środków higieny osobistej co druga osoba. Poddanie się testowi na wirus HPV powinny rozważyć też osoby u których partnerów wykryto cytomegalię, przez osoby zażywające leki immunopresyjne a także przez kobiety, które są w ciąży bądź ją planują. Mężczyźni powinni w szczególności zrobić test na HPV, jeżeli zauważyli zmiany chorobowe w okolicy swoich narządów płciowych lub w okolicy odbytu.

Najgroźniejszą właściwością wirusa HPV jest jego znaczący wpływ na rozwój nowotworów złośliwych szyjki macicy, sromu, odbytu oraz prącia. Wirus HPV objawia się w występowaniu kłykcin kończystych, jednakże może przybrać formę bezobjawową na wiele lat. Dlatego należy mieć baczność i zrobić test na HPV


Na czym polega test na HPV?

Diagnostyka laboratoryjna przewiduje kilka metod na wykrycie wirusa HPV: badanie histopatologiczne wyciętych zmian, kolonoskopię, wulwoskopię, peniskopię i badanie cytologiczne. Jednakże najpewniejszą metodą wykrycia są testy oparte na wykrywaniu materiału genetycznego wirusów za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy, tzw. PCR. Dlaczego ta metoda daje efekty? Czułość i swoistość takiego testu wynosi aż 99%, zaś ta metoda pozwala na wykrycie najmniejszych i różnorodnych wirusów HPV. Test PCR polega na pobraniu wymazu z zakażonych okolic, może to być wymaz z żołędzi, napletka w przypadku mężczyzn a w przypadku kobiet wymaz ze sromu, szyjki macicy lub pochwy. Do badania wystarczyć też może wymaz z jamy ustnej, gardła albo okolic odbytu.

Robimy test na HPV

Wykonanie testu to zaledwie kilka prostych  ale koniecznych kroków. Wpierw wybieramy test, zamawiamy go i odbieramy zestaw pobraniowy. Następnie pobieramy materiał genetyczny z zakażonych miejsc i wysyłamy go za pomocą kuriera. Pozostaje nam teraz czekać na wyniki badania.

Więcej: http://kasanaobcasach.pl/wirus-brodawczaka-ludzkiego-czyli-hpv-sa-objawy-go-rozpoznac/3648

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =