Refluks – przyczyny, objawy i leczenie

Refluks to choroba przewodu pokarmowego, która może pojawić się w każdym wieku. U niemowląt jest naturalnym wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego, w starszym wieku świadczy o zmianach chorobowych.

Choroba refluksowa i jej przyczyny

Między przełykiem a żołądkiem znajduje się zwieracz, który po przełknięciu pokarmu zamyka górną część żołądka. Dzięki temu pokarm nie cofa się do przełyku. Normalnie zwieracz otwiera się na ok. 6 sekund, ale jego zwiotczenie powoduje, że czas ten może wydłużyć się nawet do minuty. To wtedy dochodzi do cofania treści pokarmowej i kwasów z żołądka. Efektem tego jest zgaga, zarzucanie treści pokarmowej, nieprzyjemny smak w ustach. To właśnie jest refluks.

Przyczyny refluksu

Na refluks cierpi od 10 do 20% populacji i najczęstszą jego przyczyną jest niewłaściwa dieta, dlatego znacznie częściej dotyka mieszkańców państw wysokorozwiniętych. (więcej o przyczynach refluksu przeczytasz na stronie: http://poradnikrefluksowy.pl/o-refluksie/przyczyny-refluksu/)

Na powstanie refluksu mają wpływ:

  • ostre przyprawy,
  • potrawy tłuste,
  • produkty wysokoprzetworzone,,
  • spożywanie alkoholu,
  • palenie tytoniu.

Ryzyko zachorowania zwiększają otyłość, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków w chorobach niedokrwiennych serca, nadciśnieniu tętniczym, chorobach płuc oraz leków antykoncepcyjnych.


Objawy refluksu

Najbardziej charakterystycznym objawem refluksu jest zgaga, pojawiająca się z różnym natężeniem po spożyciu posiłku. Dodatkowo występuje odbijanie, uczucie kwasowości w ustach, bóle w okolicach mostka. Czasami pojawiają się objawy nietypowe, jak chrypka, uczucie drapania w gardle, suchy kaszel. W zaawansowanym stadium choroby występuje spadek wagi ciała, bóle w górnej części brzucha, krwawienie z przełyku.

Diagnoza refluksu

Do stwierdzenia refluksu konieczne są badania diagnostyczne. Może być to gastroskopia lub zdjęcie RTG z kontrastem – po podaniu specjalnego preparatu radiolog obserwuje na zdjęciu przepływ przez przełyk do żołądka. To najbardziej miarodajne badanie, ponieważ lekarz za pomocą endoskopu może dokładnie sprawdzić stan zmian w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo standardowo pobierane są próbki do badania histopatologicznego.  Gastroskopia nie jest przyjemnym badaniem, ponieważ endoskop wprowadzany jest przez gardło, co u wielu osób powoduje odruch wymiotny. Możliwe jednak jest wykonanie badania przez nos, bardziej bezstresowego, jednak trzeba za nie zapłacić ok. 200 zł.

Leczenie refluksu

Łagodne zgagi można niwelować za pomocą leków zobojętniających kwasy żołądkowe lub domowych środków (migdały, soda oczyszczona, musztarda).

W stwierdzonej chorobie refleksowej sposoby te są nieskuteczne. Najważniejsza jest zmiana diety i wyeliminowanie produktów powodujących objawy.  Lekarz wprowadza także leczenie farmakologiczne, hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych i usprawniające działanie mięśnia zwierającego między przełykiem a żołądkiem. Leczenie trwa ok. 3 miesięcy. Najbardziej uciążliwe objawy ustępują po 3 tygodniach, a wszystkie po zakończeniu leczenia.

Czasami leczenie farmakologiczne i zmiana diety są nieskuteczne, wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1