Opryszczka wargowa w ciąży

Opryszczka wargowa jest raczej niegroźną dla organizmu dolegliwością. Mówiąc dokładniej – to atak wirusa, którego większość z nas jest nosicielami. Poza aspektami estetycznymi, jej pojawieniem nie przejmuje się zbyt wiele osób. Ty jednak musisz. Jako młoda mama, naprawdę powinnaś uważać na pojawienie się na Twoich ustach opryszczki. Dlaczego?

Zakażenie wirusem HSV1, a zdrowie Twojego dziecka

Jeśli dojdzie do zakażenia wewnątrzmacicznego, dziecko może znaleźć się w bardzo niebezpiecznej dla jego życia sytuacji. W najgorszym przypadku może ona prowadzić do obumarcia płodu. Choć opryszczka narządów płciowych jest o wiele groźniejsza, to również tej wargowej nie należy lekceważyć. Jeśli miałaś już wcześniej na ustach opryszczkę i nie grozi Ci jej pojawienie w ciąży pierwszy raz w życiu, to możesz być spokojna. Prawdopodobnie już w trakcie poprzedniego zakażenia Twój organizm wytworzył potrzebne przeciwciała i nie dojdzie do zarażenia płodu. Gorzej, jeśli opryszczka w ciąży pojawia się pierwszy raz.

Więcej o opryszczce w ciąży przeczytasz na stronie: http://wirusopryszczki.net.pl/opryszczka-w-ciazy/

Na co uważać, by nie doszło do zakażenia?

Wirus HSV1 przenosi się drogą kropelkową. Zarażenie nim jest bardzo łatwe w przypadku kontaktu z osobą, która opryszczkę na ustach ma. Wtedy należy zachować wszelką ostrożność. Żadnych pocałunków, pożyczania sobie szminki, picia z jednego kubka, ani nawet przytulania. Jeśli osoba z opryszczką dotknęła rękami ust, co robią takie osoby bardzo często, to na jej rękach jest właśnie wirus, który może trafić do Ciebie. Kobiet w ciąży, które zmagają się z opryszczką, jest około 20%. Tych z zakażeniem pierwotnym jest 2%. Może się też zdarzyć, że do zakażenia wirusem w ciąży dojdzie, a objawy nie będą widoczne. To najtrudniejszy przypadek, ponieważ bez świadomości zakażenia nie leczymy go i nie przeciwdziałamy zakażeniu dziecka.


Opryszczka w ciąży – jak się objawia i jak można ją leczyć?

Po zakażeniu, objawy opryszczki pojawiają się w ciągu dwóch, a maksymalnie dwunastu dni. Opryszczka wargowa objawia się początkowym pieczeniem i swędzeniem na ustach, a następnie zaczerwieniem, które przekształca się w pęcherzyki wypełnione płynem. Kiedy pękną, dochodzi do dalszych etapów rozprzestrzeniania się opryszczki. Konieczne jest wtedy stosowanie środków, by zapobiegać rozwojowi opryszczki na resztę ust, czy okolice wokół. Tego po prostu nie można zlekceważyć.

Zobacz też: http://e-wenerolog.pl/sklep/testy-dla-grup-szczegolnego-ryzyka/opryszczka-herpes-simplex-virus-hsv-iii/

W aptece dostępne jest wiele maści, kremów, czy żeli na opryszczkę. Zapobiegają one dolegliwością na ustach, jednak nie osłabiają wirusa. Jeśli więc opryszczka w ciąży przytrafiła Ci się pierwszy raz w życiu, koniecznie zgłoś się do lekarza. W przypadku ponownego pojawienia się opryszczki możesz być spokojniejsza o dziecko, jednak w żadnym przypadku nie lekceważyć opryszczki i stosować leczenie.

U kobiet, u których opryszczka w ciąży jest nawrotem zakażenia, pojawia się często również gorączka, stres, oziębienie organizmu, urazy mechaniczne skóry i błony śluzowej. Każde z tych objawów potrafi samo w sobie przynieść szkodę dziecku, dlatego jeśli opryszczka przebiega trudniej, niż zazwyczaj, konsultacja z lekarzem i tak jest konieczna.

2 replies on “Opryszczka wargowa w ciąży”

  1. babcia pisze:

    Opryszczka ma to do siebie, że praktycznie nie ma żadnych szans na to, żeby się jej pozbyć. Jak opryszczka pojawi się na wardze pierwszy raz, to potem możemy być pewni, że nie był to ostatni raz. Przy każdym możliwym przeziębieniu, nawet przed katarem, wywali opryszczka i leczenie będzie trzeba zaczynać od nowa.

  2. Krzychu pisze:

    Może i opryszczka jest niegroźna, ale na pewno nie można powiedzieć, że nie jest to wkurzające. Praktycznie przy każdym większym przeziębieniu wyglądam jak napompowany balon, jakbym botoks w wargi wstrzykiwał. Nic nie pomaga na opryszczkę, jak się już raz pojawi to koniec – przy każdej chorobie, angina, grypa czy przeziębienie nawet – zawsze prawie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 2 =