Objawy, zapobieganie i leczenie kolki nerkowej

Kolka nerkowa to dolegliwość związana bezpośrednio z utknięciem kamienia nerkowego w drogach moczowych oraz jego przesuwaniem w kierunku dolnych odcinków układu moczowego. Silne dolegliwości bólowe, które towarzyszą kolce nerkowej, wynikają z silnego drażnienia i uszkodzeń ścian układu moczowego.

Kolkę nerkową należy bezwzględnie leczyć; po pierwsze ze względu na uciążliwość jej objawów, po drugie – aby zapobiec poważnym jej powikłaniom. Najważniejsze z nich to uszkodzenie nerek na drodze zablokowania odpływu moczu i uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Konsekwencją może być ostra lub przewlekła niewydolność nerek, prowadząca niekiedy do konieczności dializ. Uszkodzeniu nerek może ponadto towarzyszyć rozwój nadciśnienia czy anemii. Ponadto kolka nerkowa może skutkować wodonerczem lub roponerczem, infekcjami układu moczowego oraz posocznicą. Jak zatem rozpoznać kamicę nerkową na jak najwcześniejszym jej etapie?

Kamica nerkowa bardzo często przebiega bez żadnych objawów; pierwszą manifestacją może być dopiero kolka nerkowa. Ból jej towarzyszący jest tępy, o znacznym nasileniu i skurczowym charakterze. Zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej kręgosłupa i może przemieszczać się wraz z przemieszczaniem się kamienia wzdłuż moczowodów, promieniując do pachwiny. Najczęściej występuje jednostronnie. Bólowi podczas ataku kolki towarzyszyć może krwiomocz, problemy z oddawaniem moczu, parcie na mocz i pieczenie, a także objawy ogólne – gorączka i dreszcze. Ile trwa kolka nerkowa?


Więcej: http://kolka-nerkowa.pl/choroba/przyczyny-kolki-nerkowej/

Gdy kamień jest niewielki, zostaje samoistnie wydalony z moczem i wtedy objawy bólowe mijają stosunkowo szybko, nawet po kilkunastu minutach. Jednak gdy kamień jest znacznych rozmiarów, konieczne jest pobudzenie diurezy, czyli produkcji moczu przez nerki w celu wypłukania kamienia. Wtedy konieczne jest picie 3 – 4 litrów wody dziennie i zastosowanie leków rozkurczowych.

Portal urologiczny uro.net.plJakie są przyczyny kolki nerkowej? Powstanie kamienia nerkowego rozpoczyna się od wytracania drobnych kryształów w moczu, na których w procesie dalszej krystalizacji powstają coraz większe złogi, aż do uformowania różnej wielkości kamienia. Czynnikami, na które pacjent nie ma wpływu, są m. in. predyspozycje genetyczne, wrodzone lub nabyte zaburzenia metaboliczne sprzyjające kumulacji w moczu szczawianów, wapnia czy kwasu moczowego oraz zaburzenia hormonalne (niedoczynność przytarczyc). Z kolei dające się zmodyfikować czynniki to:

– przyjmowanie zbyt małej objętości płynów, poniżej 1200 ml na dobę
– dieta obfitująca w białko, która zakwasza mocz
– dieta bogata w szczawiany: truskawki, rabarbar, szpinak, szczaw, czekolada, kawa i herbata
– nadmierne spożycie alkoholu

Wyeliminowanie takich błędów żywieniowych pomaga zapobiegać rozwojowi kamicy nerkowej i nawrotom kolki nerkowej.

2 replies on “Objawy, zapobieganie i leczenie kolki nerkowej”

  1. słowik pisze:

    Szkoda, że kolka nerkowa jest tak trudna do wyleczenia. Bo w tym przypadku atak kolki nerkowej objawia się niemal wyłącznie bólem, a jak „tylko” boli, nawet jeśli bardzo, to okazuje się, że nie da się w żaden sposób szybko wyleczyć, bo leki przeciwbólowe na kolkę nerkową nie są rozwiązaniem.

  2. Edamski pisze:

    Samo leczenie kolki nerkowej nie jest jeszcze takie trudne. Znacznie trudniej jest według mnie zdiagnozować kolkę nerkową. Bo objawy kolki nerkowej są takie, że bardzo łatwo je pomylić i mało osób potrafi się domyślić, że to właśnie kolka w nerkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 89 = 97