Objawy rzęsistkowicy

Rzęsistkowica to choroba weneryczna, jednak jej objawy, szczególnie u mężczyzn, nie zawsze muszą od razu przywodzić na myśl pierwsze symptomy poważnej choroby narządów płciowych – wręcz przeciwnie. Czasami osoba chora przez długi czas nie orientuje się, że jest nosicielem niebezpiecznego pierwotniaka i rozpoczyna kurację farmakologiczną pod okiem lekarza specjalisty (wenerologa bądź w przypadku pań ginekologa) z dosyć dużym opóźnieniem. Oznacza to tyle, że świadomość społeczeństwa na temat chorób przenoszonych drogą płciową wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie, dlatego też należy robić wszystko, by zmienić ten niekorzystny stan rzeczy.

Objawy rzęsistkowicy różnią się u kobiet i u mężczyzn, mimo że jej przyczyny w obu przypadkach pozostają takie same. Zakażenie rzęsistkiem odbywa się zazwyczaj w trakcie uprawiania stosunku seksualnego z osobą chorą, może jednak zajść także w wyniku korzystania z cudzych przyborów do kąpieli lub podczas pobytu w publicznej toalecie. Zazwyczaj u pań pierwsze symptomy pozostają właściwie niedostrzegalne bądź też kojarzą się z zupełnie innymi chorobami. Niepokojące powinny być pojawiające się w na wkładkach higienicznych obfitsze niż zazwyczaj upławy, które sygnalizują pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu płciowego. Alarmujące są także inne niż zwykle kolor oraz zapach – jeśli upławy mają żółtą bądź zieloną barwę, może to być oznaką rozwijania się w organizmie kobiety rzęsistkowicy.


Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn są nieco inne. Przede wszystkim, u panów niepokojące sygnały widoczne są nie tylko w okolicach oraz na narządach płciowych, ale także są wysyłane przez cały układ odpornościowy. Podwyższona temperatura ciał oraz przenikliwe dreszcze wcale nie należą w takich sytuacjach do rzadkości. Dosyć często panowie chorujący na rzęsistkowicę uskarżają się na ból napletka, pieczenie i swędzenie w trakcie oddawania moczu, a także dziwne bóle podbrzusza. Zwiększona częstotliwość wizyt w toalecie również powinna dawać do myślenia, gdyż sugeruje występowanie niepokojących zmian w układzie moczowym.

Chociaż można pomyśleć, że objawy rzęsistkowicy są bardzo różne, jedno trzeba stwierdzić z całą stanowczością – w każdym przypadku zakażenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą. W przypadku kobiet może być to ginekolog, mężczyźni zazwyczaj udają się do wenerologa. Oczywiście, jeśli pacjent nie jest w stanie samodzielnie zidentyfikować schorzenia, na które cierpi, nie powinien sam zgadywać i podejmować leczenia na własną rękę, a raczej powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne oraz wypisze skierowanie do właściwego danej chorobie specjalisty. Leczenie w większości przypadków wygląda bardzo podobnie i opiera się na przeprowadzaniu terapii farmakologicznej. Aby jednak kuracja zakończyła się sukcesem, należy także objąć ją partnera seksualnego osoby chorej, aby uniknąć możliwości ponownego rozwinięcia się częściowo wyleczonej już choroby. Chociaż może się to wydawać nieco trudne, w czasie przyjmowania leków należy również powstrzymywać się od współżycia płciowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2