Łupież pstry głowy – rozpoznanie i leczenie

Łupież pstry głowy to schorzenie, o którym coraz częściej słychać w mediach. Nic dziwnego, wszak choroba ta ma bardzo widoczne objawy, które szpecą skórę, powodując tym samym dyskomfort i utrudniając codziennie funkcjonowanie osobie cierpiącej na tę chorobę. Jakie objawy ma łupież pstry głowy? Jak sobie z nim poradzić? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, należy najpierw zrozumieć przyczyny tej choroby.

Bezpośrednią przyczyną występowania tego rodzaju łupieżu są grzyby, a dokładniej drożdżaki, które gromadzą się na skórze mającej tendencję do przetłuszczania się, czyli produkowania nadmiernej ilości łoju. Grzyby te powodują powstawanie na skórze beżowych lub jasnobrązowych plam, które znacząco odcinają się kolorystycznie od całej reszty ciała i przez to są bardzo widoczne.

Łupież pstry głowy (zobacz pstrą galerię) to tylko jedna z odmian tego poważnego schorzenia – szpecące plamy mogą występować także na plecach, klatce piersiowej, brzuchu czy rękach i nogach, a także na szyi. W każdym przypadku dolegliwość ta jest bardzo przykra. Swędzące na ciele plamy szczególnie widoczne stają się w miesiącach wakacyjnych.


Z jakiego powodu? Grzyby powodują, że skóra pod nimi jest odporna na działanie promieni słonecznych, przez co się nie opala, podczas gdy reszta ciała nieco zmienia kolor. W wyniku tego procesu, kontrast między ogniskami choroby a zdrowymi częściami skóry staje się jeszcze bardziej widoczny.

W jaki sposób można wyleczyć łupież pstry głowy?

Mając świadomość dotyczącą tego, co dokładnie powoduje tę chorobę, łatwo można dojść do wniosku, że najlepszym pomocnikiem w walce z tym schorzeniem będą preparaty przeciwgrzybiczne. Są one dostępne bez recepty właściwie w każdej aptece, dzięki czemu pacjent może rozpocząć kurację samodzielnie nawet bez konsultacji z lekarzem. Wizyta u specjalisty od chorób skór, dermatologa, jest jednak jak najbardziej wskazana, ponieważ dzięki profesjonalnej wiedzy medycznej lekarza, można szybciej dobrać odpowiednie preparaty i tym samym skrócić czas trwania leczenia. W niektórych przypadkach może on przepisać leki o silniejszym działaniu – zarówno maści jak i substancje do podania doustnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =