Jęczmień w oku – jak się go pozbyć?

Jęczmień oka to stosunkowo częsta dolegliwość. Czym jest spowodowana i co można zrobić w celu ich wyleczenia?

Jęczmień na oku ma formę grudkowatego ropnia. Zazwyczaj jest bolesny, w przeciwieństwie do tak zwanej gradówki. Ropień pojawia się na brzegu powieki – zazwyczaj po jej zewnętrznej stronie, blisko linii rzęs, ale możliwe jest również pojawienie się jęczmienia po wewnętrznej stronie powieki. Schorzenie to zwykle mija samoistnie, ale możliwe jest również leczenie za pomocą antybiotyków – często bowiem tego typu ropień jest wywoływany gronkowcem. Leczenie jest wskazane, gdy jęczmień nie znika sam w ciągu kilku dni, a także w sytuacji, kiedy często następują nawroty tego schorzenia. Również wtedy, gdy ropień jest bardzo duży lepiej jest pokazać go lekarzowi.

Czytaj też: http://jeczmiennaoku.pl/

 

Usuwanie jęczmienia na oku

Leczenie tej choroby powinno rozpocząć się od wykonania posiewu. Nie zawsze bowiem przyczyną jęczmienia jest gronkowiec, a nawet jeśli tak jest w danym przypadku, to dobranie antybiotyku powinno być poprzedzone dokładnym badaniem. Wszystko to w celu przepisania właściwej substancji leczniczej, która działa na dany szczep bakterii.

Jęczmień w oku wywołuje takie dolegliwości, jak swędzenie, ból oraz nadwrażliwość na światło. Dlatego też wiele osób próbuje zaradzić im poprzez stosowanie domowych sposobów. Obecnie wiadomo już, że naturalne metody, takie jak pocieranie jęczmienia złotą obrączką, działają zazwyczaj na zasadzie placebo. Niemożliwe jest bowiem, by z takiego przedmiotu uwalniało się dość leczniczych jonów złota. Jednak pocieranie oka czystą obrączką może rzeczywiście łagodzić bolesność i swędzenie, zwłaszcza jeśli obrączka jest ciepła.


 

Domowe sposoby na jęczmień w oku

Innym domowym sposobem na jęczmień są kompresy z naparem ziołowym. Najczęściej zalecane są napary ze świetlika, który działa dobrze w przypadku wielu chorób oczu. Ponadto przeciwbólowo działa herbatka z liści malin, przeciwzapalnie zaś – odwar z liści pietruszki. Przykładając kompres z wywarem, należy pamiętać, by materiał był sterylny. W przypadku, gdy ktoś jest uczulony na wymienione zioła, najlepiej stosować po prostu mokre i ciepłe kompresy. Należy tak postępować codziennie, aż do momentu pęknięcia ropnia. Nigdy nie należy samodzielnie wyciskać ropy – jeśli jęczmień nie pęka sam, należy udać się do lekarza okulisty.

Oprócz zakażenia bakteriami gronkowca, przyczyną jęczmienia jest również podrażnienie oka. Dlatego powodem nawracającej choroby bywa przebywanie w zakurzonych i zapylonych pomieszczeniach. Również niewłaściwa higiena i staranność w przechowywaniu wielorazowych soczewek kontaktowych mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Warto również pamiętać, że aby uniknąć infekcji oczu, konieczne jest także wymienianie kosmetyków do makijażu oczu, takich jak tusze i cienie. Po otwarciu nie należy przechowywać ich dłużej niż trzy miesiące, po tym czasie rozwijają się w nich drobnoustroje.

W przypadku, gdy jęczmień nie ustępuje, niezbędna jest wizyta u lekarza. Łatwo pomylić to schorzenie z innymi rodzajami infekcji, które mogą wymagać bardziej specjalistycznej kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 − 84 =