Domowe sposoby na uczulenie

Co prawda alergia nie jest w żaden sposób chorobą śmiertelną (przynajmniej w takiej formie w jakiej występuje u większości naszego społeczeństwa), to jednak w znacznym stopniu potrafi uprzykrzyć i utrudnić codzienne życie oraz funkcjonowanie. Jak pozbyć się uczulenia i czy możliwe jest osiągnięcie tego przy pomocy domowych sposobów?

Już na samym początku rozważań na temat uczulenia trzeba wspomnieć, że ważne jest zdiagnozowanie tego, na co jesteśmy uczuleni – skutecznym sposobem nie odczuwania objawów alergii jest albo odbycie specjalnego odczulania, które może zostać przeprowadzone przez lekarza, a które wiąże się z wielomiesięczną terapią, albo unikanie kontaktu z alergenami. Jak osiągnąć to ostatnie i jakie są domowe sposoby na uczulenie?

Porządek w domu a uczulenia

Domowy sposób na uczulenie to przede wszystkim odpowiednie utrzymanie domu w taki sposób, abyśmy nie mieli kontaktu z alergenami. Najważniejszy jest tutaj porządek, czyli utrzymanie domu w należytej czystości – to właśnie kurz jest jednym z najczęstszych alergenów. Utrzymanie domu w porządku to nie tylko wycieranie kurzu z szafek i odkurzanie podłogi, ale również częste prześcielanie łóżka, przetrzepywanie pościeli i sprawienie, żeby przynajmniej jedno pomieszczenie w domu było pomieszczeniem antyalergicznym – pomieszczeniem, do którego nie mają wstępu między innymi zwierzęta domowe.


Klimatyzacja a uczulenia

Co prawda klimatyzacja w samochodzie może pomóc nam pozbyć się uciążliwych alergenów z powietrza, to jednak stosowana w pomieszczeniach sprawia, że przez długi czas jesteśmy narażeni na suche powietrze, które jeszcze bardziej podrażnia nasze drogi oddechowe. Warto zaopatrzyć się w domowy nawilżacz powietrza i w miarę możliwość w filtr powietrza, które będą nie tylko nawilżały powietrze, jakim oddychamy, ale również będą wychwytywały z niego pyłki zanim będą one miały kontakt z naszą skórą czy drogami oddechowymi.

Sposoby doraźne na uczulenia

W przypadku wystąpienia objawów alergii, między innymi załzawionych i zaczerwienionych oczu, nieżytu nosa czy chociażby kichania, warto stosować sposoby doraźne, które są domowymi sposobami na uczulenie. Wśród nich znajdziemy między innymi płukanie nosa czy olejki eteryczne w formie tzw. „parówki”.

Pierwszy z wymienionych sposobów to płukanie nosa przy pomocy roztworu, stworzonego z niecałej łyżeczki soli oraz szczypty sody, wymieszanych w szklance ciepłej wody – kilkukrotne w ciągu jednego dnia przepłukanie nosa przy pomocy takiego roztworu sprawia, że ulga jest odczuwalna nie tylko w przypadku wystąpienia nieżytu nosa, ale również innych reakcji alergicznych.

Drugi ze sposobów to aromaterapia przy pomocy między innymi olejku eukaliptusowego lub olejku z rumianku rzymskiego. Dodajemy je do bardzo ciepłej wody, wlanej do miski lub garnka, siadamy nad miską, przykrywamy głowę ręcznikiem w taki sposób, aby móc wdychać wszystkie opary. W ten sposób wpływamy na oczyszczenie naszych dróg oddechowych, a to właśnie w nich gromadzi się największa ilość alergenów.

One reply

  1. czytelnik pisze:

    Żadne domowe sposoby na uczulenie nie będą potrzebne jak się nie będzie trzymać dziecka pod kloszem. Teraz dzieci ciągle siedzą w domu, bo deszcz, bo kaszelek i tak dalej. A jak się to odpuści, to potem się człowiek zapętla i nie wypuszcza z domu i zaczynają się te wszystkie alergie, których kiedyś nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

39 − = 36