Choroba refluksowa – co jej sprzyja i jak ją leczyć?

Choroba refluksowa jest nadal mało znanym schorzeniem, przez co wiele osób próbuje pozbyć się objawów bez porozumienia z lekarzem. Tymczasem nieleczona choroba refluksowa może być nawet powodem raka przełyku. Dlatego też warto poznać jej objawy a także sposoby, które pozwalają w pewnym stopniu zapobiegać chorobie.

Nadmierny refluks może być spowodowany przez kilka przyczyn. Części z nich można samodzielnie uniknąć – to otyłość, stosowanie używek takich, jak papierosy i alkohol, jedzenie w pośpiechu czy ogólnie stresujący tryb życia. Niektórych przyczyn uniknąć się jednak nie da – chorobie refluksowej sprzyjają inne schorzenia gastrologiczne, takie jak przełyk Barretta. Nadmierny refluks może zdarzyć się małym dzieciom, a także kobietom w ciąży. Bywa także, że nieprawidłowości w działaniu wpustu żołądka wynikają z uszkodzeń fizycznych – może być trudno ich unikać w przypadku, gdy dana osoba aktywnie uprawia sport. Chorobie refluksowej sprzyja również zbyt stresowy tryb życia, a co za tym idzie, rezygnowanie z jedzenia posiłków o stałej porze.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej możliwe jest tylko po wizycie u specjalisty. Zapobiegać nadmiernemu refluksowi można na szczęście samodzielnie. Wystarczy zadbać o to, by codzienny rozkład dnia przewidywał przerwy na posiłki. Jedzenie o stałej porze oraz w spokojnej atmosferze to podstawa w przypadku profilaktyki choroby refluksowej. Wskazana jest również rezygnacja z używek, ponieważ ani kawa, ani alkohol, ani papierosy nie są obojętne dla wydzielania kwasu przez żołądek.


Leki na receptę stosowane w przypadku choroby refluksowej działają o wiele skuteczniej, niż te dostępne w aptece bez recepty. Te pierwsze mają na celu zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego, natomiast te drugie jedynie go zobojętniają. Dlatego warto pamiętać, że w przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy choroby refluksowej należy udać się do specjalisty, co zapobiega powikłaniom takim jak nowotwór przełyku. Jeśli schorzenie zostanie rozpoznane odpowiednio wcześnie nie jest zwykle konieczna operacja usuwająca zwężenie przełyku lub inne patologiczne zmiany.

Rozpoznanie choroby refluksowej również najlepiej jest pozostawić lekarzowi. Do tego celu stosowane są również metody, mające na celu wyeliminowanie możliwości występowania innych chorób, jeszcze bardziej niebezpiecznych (więcej tutaj – http://poradnikrefluksowy.pl/). Dla pacjenta nie powinno być dziwne, że w przypadku objawów zgagi lekarz może dać skierowanie do kardiologa. Często dolegliwości pojawiające się przy złym trawieniu przypominają te, które zdarzają się podczas zawału serca. Nie oznacza to jednak, że choroba refluksowa nie może zagrażać życiu. Bywa, iż zmiany w przełyku mogą powodować poważne krwawienie, które może spowodować śmierć, jeśli pomoc nie pojawi się w odpowiednim czasie.

W standardowych przypadkach choroba refluksowa powoduje małe krwawienia, które trudno jest wykryć do czasu, gdy stają się one powodem niedokrwistości. W takim przypadku głównym objawem staje się osłabienie, a spadek hemoglobiny jest widoczny w wynikach podstawowej morfologii.

2 replies on “Choroba refluksowa – co jej sprzyja i jak ją leczyć?”

  1. Sisi pisze:

    Jedno trzeba sobie przede wszystkim uzmysłowić. Leczenie refluksu jest konieczne, ale nie zawsze. U małych dzieci refluks to jest nic niezwykłego. Nawet do pierwszego roku życia mogą ulewać i niczym im to nie grozi.

  2. Iwonka pisze:

    Refluks u dzieci to inna sprawa, a u dorosłych już całkowicie inna. Prawda jest taka, że jednak leczenie choroby refkluksowej powinni prowadzić lekarze. To od nich zależy czy choroba rozwinie się dalej, a jak zajmiesz się tym na własną rękę, to może być tak, że były to objawy całkiem innej choroby i masz rzeczywisty problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 + = 95