Brodawczak gardła objawy i zagrożenia

Wirus HPV w świadomości wielu z nas jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy oraz kłykcin kończystych. Niemniej jednak umiejscowienie wirusa brodawczaka ludzkiego w okolicy górnych dróg oddechowych (gardła, krtani) może doprowadzić również do powstania raka gardła. Poniżej przedstawimy Państwu objawy brodawczaka gardła, jego możliwe przyczyny, diagnostykę oraz konsekwencje z nim związane.

Brodawczak gardła – objawy i zagrożenia

Brodawczaki są zdolne do rozwoju w całym układzie oddechowym, mogą obejmować gardło, krtań, tchawicę, a nawet oskrzela i płuca. W większości przypadków choroba ta rozwija się jednak w gardle i krtani. Do głównych objawów choroby możemy zaliczyć: zmianę barwy głosu, uciążliwą chrypkę, trudności z przełykaniem, ból podczas przełykania śliny, kaszel, duszności oraz zmniejszenie wydolności fizycznej.


Brodawczak gardła – przyczyny i drogi zarażenia

Do głównych przyczyn powstawania brodawczaka gardła zalicza się brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych. Na raka gardła zapadają częściej mężczyźni. Do rozwoju niniejszej choroby mogą również przyczynić się takie czynniki jak: palenie papierosów, czy spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.

Rak gardła a hpv – diagnostyka i leczenie

Diagnoza najczęściej opiera się na pobraniu (biopsji) wycinka ze zmiany chorobowej. Dokonuje się tego za pośrednictwem metody endoskopowej. Wśród innych metod wyróżnia się badanie tomografem komputerowym oraz USG. W przypadku brodawczaka gardła doprowadzającego do takich konsekwencji jak rak gardła, leczenie uzależnione jest od stadium nowotworu. Wśród metod terapeutycznych wyróżnia się: zabieg chirurgiczny, radioterapię oraz chemioterapię.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest bardzo powszechnym zjawiskiem – poczytasz o nim na hpvukobiet.net.pl. Szacuje się, że około 60% populacji ma szanse zarazić się nim w ciągu życia. Na szczęście nie wszystkie jego rodzaje doprowadzają do powstawania nowotworów. Niemniej jednak, należy pamiętać o tym, aby przeprowadzić badanie na obecność wirusa HPV jeszcze zanim wystąpią jego pierwsze objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

31 − = 27