Anoreksja – destrukcyjne skutki długotrwałej głodówki

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, jest zaburzeniem odżywiania, dotykającym głównie młode kobiety, które postrzegają siebie jako osobę otyłą, pomimo tego, że w rzeczywistości mogą mieć prawidłową masę ciała. Ta poważna choroba o podłożu psychicznym prowadzi do wyniszczenia organizmu, pozostawiając na zawsze uszczerbek na zdrowiu. Początkowe ograniczenie jedzenia zaczyna przechodzić stopniowo w głodówkę, która z kolei prowadzi do skrajnego wychudzenia, co stanowi realne zagrożenie dla życia chorego. Jakie są więc przyczyny anoreksji? Jak wykryć, że dana osoba ma problem z zaburzeniami odżywiania i jak jej pomóc?

Przyczyny oraz objawy anoreksji

Przyczyny anoreksji można podzielić na trzy kategorie, a mianowicie na czynniki biologiczne, psychologiczne oraz kulturowe. Niestety, nie ma konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za wywołanie zaburzeń odżywiania, gdyż każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i odpowiednio dobranej metody leczenia. Niekiedy możliwe jest postawianie trafnej diagnozy już na podstawie wartości BMI oraz objawu w postaci kompulsywnego myślenia o własnej masie ciała. Obserwuje się liczne przypadki anoreksji wśród osób, które próbują za wszelką cenę sprostać wyidealizowanym wzorcom wyglądu czy też być perfekcyjne we wszystkich obszarach życia. Są to przypadki anoreksji kulturowej. Zauważono także, że wśród anorektyków dominują pewne charakterystyczne cechy osobowości, a mianowicie chodzi tutaj o osobowość obsesyjno-kompulsywną, histrioniczną oraz schizoidalną.

Więcej o przyczynach anoreksji: http://schizofrenia.info.pl/zdrowie/przyczyny-anoreksji.html


Początkowe objawy anoreksji są zazwyczaj niedostrzegalne przez nawet najbliższą rodzinę. Wykrycie choroby staje się trudne, gdyż anorektyk ukrywa swoje problemy. Anoreksja, zaczyna się niewinnie – od chęci zrzucenia nadwyżki kilogramów. Jednak z czasem ograniczenie ilości spożywanego jedzenia staje się niezwykle drastyczne. Dodatkowo chory przechodzi na monodietę, czyli spożywa wyłącznie jeden rodzaj produktów i to zazwyczaj tych, które dostarczają znikomą ilość kalorii. Anorektyka można poznać także po tym, że wszystko dokładanie dzieli, odmierza oraz układa na talerzu w celu wywołania złudzenia dużej porcji.

Typowymi objawami są zatrzymanie miesiączkowania, spożywanie posiłków w samotności, paniczny lęk przed przytyciem, wywoływanie wymiotów, stosowanie lewatyw, ciągłe chudnięcie oraz widoczne zmiany w wyglądzie.

Powikłania oraz leczenie anoreksji

Jako że wykrycie anoreksji w stosunkowo wczesnym etapie jest niezwykle trudne, to często do szpitala trafiają przypadki skrajnego wycieńczenia organizmu, osłabionego serca oraz pozostałych narządów czy też silnej anemii. Wszystko dlatego, że organizm, na skutek długotrwałej głodówki, nie otrzymywał odpowiedniej dawki witamin oraz niezbędnego budulca, dlatego też nie jest w stanie poprawnie funkcjonować.

Trzeba podkreślić, że anoreksja może doprowadzić do śmierci na skutek wycieńczenia, ustania akcji serca czy też zawału serca, a nawet do samobójstwa.

Jeśli jednak anorektyk trafi stosunkowo szybko do lekarza i zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, to wówczas zazwyczaj kończy się na zachwianiu funkcji życiowych, wycieńczeniu czy też zaniku menstruacji u kobiet. Niestety, w przypadku zaburzeń odżywiania nie jest możliwe zastosowanie leczenia przyczynowego. Chory musi pokonać lęk przed przytyciem oraz wstręt do jedzenia. Pomocna jest też psychoterapia oraz terapia rodzinna.

2 replies on “Anoreksja – destrukcyjne skutki długotrwałej głodówki”

  1. Michał pisze:

    Anoreksja nie może być przemilczana w rodzinie, a znam takie przypadki, że robi się wszystko żeby tylko się inni nie dowiedzieli. Ale nie ma się co łudzić. W szkole na pewno zauważą anoreksję i to już wtedy, kiedy będzie widać znaczące zmiany, które nie są małe i nie można ich nie zauważyć. I zacznie się wyśmiewanie i dokuczanie dziecku, a to wywoła tylko jeszcze gorsze samopoczucie.

  2. jaskra pisze:

    W szkole już nie jest tak jak kiedyś, że się śmiali z grubasów. W dużej mierze chuderlaki z anoreksją też są wyśmiewane, a często ich wygląd zwraca uwagę nauczycieli i muszą oni zgłaszać takie podejrzenia do psychologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 43 = 52