Angina ropna to schorzenie, którego nie należy lekceważyć. Niewłaściwa terapia w przypadku tej choroby nie tylko wydłuża cały proces leczenia, ale także może być powodem groźnych powikłań. Warto wiedzieć jak rozpoznać, czy w danym przypadku jest to zapalenie gardła czy angina, jednak należy również zdawać sobie sprawę z faktu, że właściwą diagnozę w przypadku dzieci i osób mało odpornych zawsze powinien postawić lekarz.
Angina nazywana jest często zapaleniem migdałków podniebiennych. Przyczyną tej choroby może być wirus – wtedy zazwyczaj mówi się o zapaleniu gardła. W przypadku, gdy przyczyną choroby jest bakteria, sprawa nie jest już tak prosta. W takiej sytuacji trudno mówić tylko o zapaleniu gardła, ponieważ oprócz zaczerwienienia pojawiają się także zmiany ropne. Pomyłka w przypadku tych dwóch chorób może być powodem zapalenia serca lub nerek, ponieważ zwykłe zapalenie gardła leczy się wyłącznie objawowo, natomiast angina spowodowana paciorkowcem wymaga podania antybiotyku.
Angina wirusowa
Samo zapalenie gardła, czyli angina wywołana wirusem nie wymaga specjalnych środków leczniczych. Warto zrobić wszystko, by zmniejszyć ból i gorączkę, jednak do tego celu nie stosuje się mocnych środków. W przypadku dzieci polecane są łagodne ziołowe płukanki z rumianku oraz paracetamol. W przypadku osób dorosłych można zastosować dodatkowo płukanie gardła roztworem wody z solą lub wodą utlenioną, a w celu zmniejszenia temperatury – środek na bazie ibuprofenu lub kwasu acetylosalicylowego.
W przypadku, gdy nie wiadomo, czy dane objawy choroby to angina czy zapalenie gardła, należy udać się do lekarza. Powinien on postawić diagnozę nie tylko na podstawie objawów choroby, ale również przez wykonanie wymazu z gardła. Takie badanie daje zazwyczaj pewność, czy konieczna jest terapia antybiotykiem. Jeśli antybiotyk okaże się konieczny, należy go brać przez dziesięć dni – tyle zazwyczaj potrzeba czasu, by skutecznie zlikwidować bakterie paciorkowca. Zaprzestanie podawania antybiotyku wcześniej, gdy tylko ustąpią zmiany, powoduje zwykle nawrót choroby i konieczność zmiany preparatu.
Powikłania anginy
Angina a zapalenie gardła – jakie są możliwe powikłania? W przypadku zwykłego zapalenia gardła rzadko występują powikłania. Konieczność pozostania w domu, szczególnie w przypadku dzieci, wynika zazwyczaj z takich objawów jak podwyższona temperatura. W przypadku anginy ropnej powikłania nie występują, jeśli przeprowadzi się odpowiednią terapię. Bywa, że dana osoba nie zauważa infekcji – choć charakterystycznym objawem anginy ropnej jest gorączka, to nie zawsze musi ona wystąpić. Zmiany w gardle bez zastosowania antybiotyku mogą być widoczne nawet przez miesiąc. Nieleczona angina może być powodem późniejszych problemów z sercem – paciorkowce w trakcie trwania choroby mogą je uszkodzić.
U nas niestety praktycznie wszyscy lekarze przy każdym zapaleniu gardła powiedzą, że to była angina. I oczywiście przepisują antybiotyk, bo tak jest najłatwiej i trzeba mieć dupochron, żeby w razie czego nie było na nich. Po najmniejszej linii oporu, nieważne że najczęściej chorobę można wyleczyć w inny sposób.
Hehehe, do mnie kiedyś przyjeżdżała agentka, która robiła zdjęcia receptom, które zapisała i skierowaniom do szpitala. Bo ona nawet przy silnej anginie wystawiała skierowanie do szpitala. Jak się spytałem po co to robi, to zaczęła się kręcić i mieszać i wyszło na to, że to właśnie dupochron.
Wystarczy zajrzeć do buzi dziecka, żeby zobaczyć, czy ma biały nalot na migdałkach czy nie ma. Jak nie ma, to na pewno nie jest to angina, co można powiedzieć lekarzowi. Mądry lekarz nie będzie się upierał nad antybiotykiem. Odpuści i wdroży normalne leczenie, może nawet sam się czegoś nauczy.