Angina jest ostrym zapaleniem migdałków oraz błony śluzowej gardła. To jedna z chorób, których nie należy lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań.
W przypadku zachorowania na anginę, leczenie można wspomóc ziołami. Bez antybiotyków nie mamy jednak najczęściej możliwości całkowicie wyzdrowieć, na dodatek ryzykujemy wystąpieniem powikłania po anginie. Powikłania anginy dotyczą zarówno migdałków i uszu, ale także mogą dotyczyć stawów lub serca.
Możliwe powikłania przy anginie:
1. Gorączka reumatyczna
Jest to choroba, która atakuje zarówno stawy, jak i serce. Wywołuje ona stany zapalne stawów. Niestety, pomiędzy dolegliwościami związanymi ze stawami, zapalenie toczy się w sercu, gdzie mogą tworzyć się tak zwane nacieki komórkowe. Guzki Aschoffa martwieją, a następie bliznowacieją, zwężając zastawkę mitralną, co w efekcie pokutuje niewydolnością krążenia oraz koniecznością przeprowadzenia operacji.
2. Zapalenie ucha wewnętrznego
Do najczęstszych powikłań anginy zaliczamy zapalenie ucha wewnętrznego. Objawia się ono silnym bólem ucha, niejednokrotnie czasową utratą słuchu, a także gorączką. Podczas leczenia laryngologicznego niekiedy zaleca się przecięcie błony bębenkowej, aby zapobiec jej pęknięciu.
3. Ropień okołomigdałkowy
Kolejnym z częstszych i poważnych powikłań jest ropień okołomigdałkowy. Do jego objawów zaliczamy bardzo silny ból twarzy, który promieniuje aż w okolice uszu. Zazwyczaj towarzyszy temu szczękościsk. W przypadku wystąpienia tego powikłania anginy należy jak najszybciej udać się na ostry dyżur. Nieleczony ropień może doprowadzić bowiem do zapalenia opon mózgowych.
4. Ostre zapalenie nerek
Niedoleczona angina może rzutować także na nerki. Do objawów ostrego zapalenia nerek zaliczamy bóle w lędźwiach, gorączkę, gęsty, mętny mocz, bóle głowy, wymioty. Gdy zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy natychmiast skontaktować się z urologiem.
5. Zapalenie stawów
Niestety, dość częstym powikłaniem anginy okazuje się być zapalenie stawów. Jest to choroba wywołana paciorkowcami. Stawy bardzo bolą, są spuchnięte, zaczerwienione, a także bardzo ciepłe. Choroba ta może rzutować na całe życie pacjenta i ujawniać się podczas zmian pogodowych.
6. Zapalenie mięśnia sercowego
Bardzo poważnym powikłaniem anginy jest zapalenie mięśnia sercowego. Objawia się ono między innymi zmęczeniem, dużym osłabieniem organizmu, dusznościami, ostrym bólem w klatce piersiowej, zaburzeniami rytmu serca (kołatanie serca, niski puls, arytmia). W przypadku takich objawów, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z kardiologiem. W niektórych przypadkach lekarz decyduje o pozostawieniu pacjenta na obserwacji w szpitalu.
Angina może doprowadzić do wielu groźnych i uciążliwych powikłań. Podczas antybiotykoterapii należy pamiętać o tym by brać leki do końca. Zioła i inne domowe sposoby radzenia sobie z chorobą mogą być pomocne, jednak bez antybiotyku niemal nigdy nie doleczymy anginy. Podczas choroby powinno się uważać na przeciągi i niskie temperatury. Zaziębienie anginy może nas dużo kosztować.
Najczęstszym powikłaniem anginy bezsprzecznie jest zapalenie stawów. To właśnie ta dolegliwość pojawia się u pacjentów, którzy mają częste anginy. Ale najgorsze jest to, że czasami wychodzi to dopiero po latach, kiedy jest naprawdę już za późno żeby cokolwiek zrobić.
Powikłania po anginie pojawiają się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy angina nie jest leczona. Dlatego lepiej po prostu iść do lekarza, przyjąć przepisane leki od początku do końca i nie kombinować jak każdy Polak, który zna się na piłce nożnej, pogodzie i oczywiście medycynie.