Objawy anginy

Istnieje sporo rozmaitych chorób, które atakują gardło – najczęściej jednak ból gardła stanowi po prostu dodatkowy objaw toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Bywa jednak również tak, że to jedynie gardło jest zaatakowane przez bakterie czy wirusy – tak jest również w przypadku anginy. Wiele osób nie ma problemu z rozpoznaniem anginy, ponieważ jej objawy są zazwyczaj dość dobrze zauważalne i na tyle dają się we znaki, że trudno je pomylić z czymkolwiek innym. Sprawdźmy więc, jak rozpoznać anginę oraz w jaki sposób zmierzyć się z jej objawami.

Podstawowe objawy anginy

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że angina może być tak chorobą wirusową, jak i bakteryjną. Zazwyczaj jednak to właśnie bakterie są odpowiedzialne za atak na gardło chorego. Z uwagi na charakter choroby, pierwszym i podstawowym jej objawem jest przede wszystkim niezwykle silny ból gardła. Jest on na tyle mocny, że praktycznie w większości przypadków nie pozwala na przełykanie, bądź sprawia niezwykły ból przy przełykaniu – zarówno posiłków czy napojów, jak również i śliny. Ból może się nasilać również przy wypiciu gorących napojów czy jedzeniu płynnych, gorących posiłków.

Ból z czasem może promieniować również do ucha, a także objawiać się przy dotknięciu węzłów chłonnych czy zginaniu szyi i przyciąganiu podbródka do klatki piersiowej.


Dodatkowe objawy anginy

Dodatkowo angina objawia się również ogólnym rozbiciem oraz znacznym osłabieniem organizmu. Infekcji prawie od pierwszego momentu towarzyszy również wysoka gorączka, która częstokroć przekracza 38 stopni Celsjusza. Rzadko kiedy przy anginie pojawia się natomiast katar, co przede wszystkim odróżnia tę infekcję od jakiejkolwiek innej, np. przeziębienia.

Warto również wiedzieć, że przechodzona angina często wywołuje biały nalot na migdałkach, szybko rozpoznawany przez lekarza jako objaw choroby. Co więcej, choroba, która nie jest odpowiednio leczona, niejednokrotnie może powodować poważniejsze schorzenia, takie jak zapalenie migdałów czy trudne w leczeniu infekcje uszu. Czasem dochodzi również do pojawienia się sporego ropnia w gardle. Rzadkie przypadki powikłań dotyczą również rozwijającej się gorączki reumatycznej.

Leczenie i higiena przy anginie

Niezwykle istotna jest higiena przy anginie – jest to schorzenie bardzo wysoko zakaźne i roznoszące się drogą kropelkową, dlatego istotne jest, aby przestrzegać zasad higieny podczas leczenia. Jednakże wbrew powszechnej opinii, matka nie jest w stanie zarazić dziecka podczas karmienia piersią – choć zalecana jest izolacja od dziecka, aby nie doszło do zakażenia typową dla anginy drogą.

Kiedy ma się świadomość, jak objawia się angina, należy udać się do lekarza po pierwszych objawach choroby. Lekarz powinien wykonać proste testy, aby ocenić, czy choroba ma tło bakteryjne (najczęściej wywołane paciorkowcami), czy też wirusowe, albo grzybicze. Jest to niezbędne do dalszego leczenia, ponieważ tylko w przypadku zakażenia bakteryjnego stosowane są antybiotyki. Jednocześnie, warto przez jakiś czas pozostać w domu, najlepiej w łóżku, aby nie doprowadzić do powikłań choroby.

4 replies on “Objawy anginy”

  1. Matka pisze:

    Jak dziecko, które wcześniej nie miało kłopotów z apetytem nie chce jeść, a nawet pić, bo boli je gardło i to bardzo, to praktycznie na 100 procent można mieć pewność, że jest to angina. Dla mnie najbardziej charakterystyczny jest ból gardła. To jest najgorsze.

    • uważny pisze:

      Nie do końca masz rację, bo opisane przez Ciebie objawy mogą być anginą, ale często także ostrym zapaleniem gardła. A przy anginie powinien być jeszcze biały nalot na gardle i czopy na migdałkach, często biały język też jest objawem anginy.

      • Ona pisze:

        I tak i nie. Objawy anginy wcale nie są takie jednoznaczne. Każdy doświadczony laryngolog powie Ci, że w większości przypadków, kiedy diagnozowana jest angina, to jest zapalenie gardła lub inny wirus.

  2. Mały pisze:

    Białe czopy na migdałkach, białe naleciałości na języku i gardle, a do tego wysoka gorączka i ogólne osłabienie oraz rozbicie – u każdego dziecka angina wygląda tak samo. Przy odrobinie wprawy większość rodziców rozpozna anginę u swojego dziecka bez większego kłopotu, więc wystarczy zajrzeć do gardła, świecąc zwykła latarką, żeby wiedzieć co robić zanim uda nam się dostać do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 3 =