Leczenie anginy

Angina jest jedną z tych chorób, które często są lekceważone przez pacjentów, co prowadzi potem do groźnych powikłań, ale również i nawrotów schorzenia. Wiele osób bagatelizuje anginę, uważając ją jedynie za nieco cięższe przeziębienie, bądź mylnie oceniając objawy choroby. Bardzo istotna jest wiedza o tym, czym jest angina, jak powstaje oraz jak powinna być leczona – w ten sposób można dostatecznie szybko zareagować wizytą u specjalisty, ale również zmniejszyć rozprzestrzenianie schorzenia oraz ograniczyć jego negatywny wpływ na zdrowie.

Jak powstaje angina?

Na początek, zanim określi się, jak leczyć anginę, trzeba najpierw ocenić, jak powstała. Schorzenie to atakuje przede wszystkim gardło, ale może być powodowane zarówno przez bakterie, jak i wirusy czy grzyby. Te dwie ostatnie sytuacje są o wiele rzadsze, choć nadal czasami się zdarzają; ocena, skąd pochodzi zakażenie, jest istotna dla dalszego leczenia. Najczęściej angina powodowana jest przez paciorkowce – czyli przyjmuje formę zakażenia bakteryjnego.

Angina najczęściej przytrafia się w ciepłe miesiące, co wynika przede wszystkim z pracy ludzkiego organizmu. Powstaje ona wskutek nagłego ochłodzenia ciała, zwłaszcza zaś w momencie, gdy podczas znacznej ekspozycji na słońce i przy wysokich temperaturach spożywa się bardzo zimne napoje oraz lody.


Objawy anginy

Angina daje jeden główny, charakterystyczny objaw: silny ból gardła, który utrudnia przełykanie i czyni je niezwykle bolesnym. Dodatkowo podczas infekcji zazwyczaj pojawia się również wysoka temperatura, a niekiedy również dreszcze. Rzadko kiedy występuje katar – zazwyczaj spowodowane to może być np. wcześniejszym zapaleniem zatok. Zwykle pojawia się stan osłabienia organizmu wraz z poczuciem rozbicia, który może być nieco podobny do przeziębienia, jednak nie występuje zawsze.

Leczenie anginy

Leczenie anginy lekarz musi rozpocząć od oceny, co spowodowało zakażenie. Źródło zakażenia wskazuje bowiem na to, jak się leczy anginę – w przypadku zakażeń bakteryjnych prawie zawsze podawana jest penicylina, czyli antybiotyk. Dobrze zwalcza on nieodporne na niego paciorkowce, a dodatkowo jest również dobrze tolerowany; inne antybiotyki podaje się jedynie tym pacjentom, którzy mają uczulenie na penicylinę.

Podczas infekcji niezbędne jest pozostanie w domu oraz zachowanie odpowiedniej higieny. Angina jest chorobą zakaźną, dlatego bardzo łatwo jest zarazić otoczenie bakteriami z jamy ustnej czy drogą kropelkową. Przy anginie należy więc przez pierwsze dni izolować się oraz pozostać w domu, co sprzyja szybszemu wyleczeniu i jest zazwyczaj niezbędne z uwagi na poczucie osłabienia organizmu czy wysoką gorączkę.

Z rzadka przyjmuje się leki przeciwgorączkowe; zalecane są one zwłaszcza w przypadku dzieci czy osób starszych, gdy temperatura przekracza niebezpieczny poziom; w innym przypadku lepiej ich nie stosować. Przez pierwsze dni należy spożywać raczej pokarmy płynne oraz napoje – wszystko w letniej temperaturze, aby nie nasilić objawów zakażenia, a dodatkowo nie sprawiać bólu.

3 replies on “Leczenie anginy”

  1. suzi quatro pisze:

    Jak ja mam anginę to padam z nóg. Potem przez dwa tygodnie nie mam jeszcze sił praktycznie na nic, bo jestem masakrycznie osłabiona. Na co dzień chodzę na zumbę i pilates, ale po anginie nie wytrzymuję nawet połowy treningu!

  2. klakier ZUS-u pisze:

    Najważniejsze przy anginie u dzieciaka to jak najszybciej pozbyć się gorączki. To właśnie gorączka najbardziej osłabia organizm, który walczy z wirusem lub bakterią i chce ją przezwyciężyć. Dlatego środki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne powinny być stosowane dopóki temperatura będzie wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 3 =