Czy angina jest zaraźliwa

Angina to schorzenie bardzo często występujące u dzieci do 7. roku życia, ale także pojawiające się wśród starszych dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Wśród głównych objawów anginy można wyróżnić ból gardła, wysoką gorączkę oraz ogólne osłabienie. Czy angina jest zaraźliwa?

Pojawienie się anginy w domu, w szkole czy w pracy może spowodować sytuację, w której konieczne będzie podjęcie leczenia nie tylko przez jedną osobę, ale także inne, które miały z nią kontakt. Zarażanie anginą to coś, co jest na porządku dziennym. Jak może dojść do zarażenia się anginą?

Zarażenie anginą – jakie są jego przyczyny?

Angina to choroba, która przenosi się z jednego organizmu na drugi drogą kropelkową. Kontakt z osobą chorą, które jest nosicielem wywołujących anginę bakterii, gronkowców lub paciorkowców, a niekiedy także z przedmiotami dotkniętymi przez taką osobę, może być bezpośrednią przyczyną zachorowania na anginę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie trzeba wiele, by zachorować na anginę. Bagatelizowanie tego problemu może mieć bardzo przykre konsekwencje.

Co ułatwia zarażenie się anginą?

Zachorowanie na anginę jest znacznie łatwiejsze, w sytuacji, w której organizm jest osłabiony i przemęczony, pozbawiony odpowiedniej dawki składników odżywczych (nieprawidłowa dieta), a także gdy odzież wierzchnia nie jest dostosowana do aktualnej pogody. To wszystko może być bezpośrednią przyczyną zachorowania na anginę. Co niezwykle istotne, bakterie, gronkowce i paciorkowce mogą być uśpione. W przypadku pojawienia się czynników negatywnych aktywizują się one, wywołując szereg charakterystycznych objawów.


Profilaktyka anginy

Anginie można zapobiec, stosując się do szeregu zaleceń. Przede wszystkim niezwykle ważna jest dieta bogata w witaminę C. Ponadto należy ubierać się adekwatnie do pogody i unikać nadmiernego korzystania z klimatyzacji w gorące dni. Anginie można także zapobiec, dbając w odpowiedni sposób o swoją higienę. Szczególną uwagę należy poświęcić zębom oraz uszom, gdyż są one zlokalizowane blisko gardła, a z gardła jest już prosta droga do migdałków.

Angina i jej powikłania

Nieleczona angina grozi bardzo poważnymi powikłaniami. Oprócz wielu postaci zapalenia stawów, może ona także doprowadzić do gorączki reumatycznej i posocznicy, Najczęściej występującym powikłaniem anginy jest natomiast ropień okołomigdałkowy, którego efektem są gorączka, ból gardła oraz kłopoty w przełykaniu pokarmów i śliny. W takiej sytuacji może także dojść do zmiany barwy głosu.

Nawracająca angina – czy można jej zapobiegać?

Gdy pomimo stosowania się do zaleceń w kwestii leczenia anginy następuje nawrót choroby, konieczne jest zastosowanie bardziej radykalnych działań. Do takich radykalnych działań należy zabieg wycięcia migdałków. Wykonuje się go przy znieczuleniu miejscowym lub przy znieczuleniu ogólnym. Po kilkutygodniowym odpoczynku organizm wraca do pełnej sprawności i w długim czasie od zabiegu, przy zachowaniu odpowiednich działań profilaktycznych, nie dochodzi już do zachorowania na anginę.

3 replies on “Czy angina jest zaraźliwa”

  1. Mały pisze:

    Angina jest bardzo zaraźliwa. U mnie w domu nie ma praktycznie możliwości żeby nie zaraziło się drugie dziecko, jak jedno zachoruje na anginę. Zwłaszcza, że próbowaliśmy już dosłownie wszystkiego – codzienne wietrzenie rano i wieczorem, chodzenie w maseczce wszystkich, albo chodzenie w maseczce chorego – nie ma opcji, zawsze jest zarażenie anginą.

  2. Bożena pisze:

    Bez sensu jest chodzić w maseczkach przy anginie, bo najczęściej jest tak, że anginą zaraża się w trakcie tego, jak choroba się wykluwa, a wtedy nie ma jeszcze widocznych objawów. Więc jak założy maseczkę, to tylko jeszcze gorzej, bo sam w sobie cyrkuluje te wszystkie zarazki anginy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 5 =