Co to jest angina?

Angina to choroba, która corocznie dotyka sporą część społeczeństwa – i to bez względu na wiek, płeć czy rodzaj wykonywanego zawodu. Trudno wskazać chociaż jedną osobę, która przynajmniej raz w swoim życiu nie zachorowałaby na tę powszechną dolegliwość. I chociaż w większości przypadków angina przebiega bez większych powikłań, to jednak nie wolno jej lekceważyć. Zatem czym jest angina? Oto podstawowe informacje na jej temat.

Definicja anginy

Nazwa „angina” po raz pierwszy została użyta przez Hipokratesa, który poszukiwał terminu medycznego dla choroby spowodowanej bólem gardła. Bo to właśnie silny ból gardła jest głównym symptomem schorzenia – i stąd choroba ta bywa nazywana zapaleniem gardła i migdałków. Jednak pomimo znajomości podstawowych objawów, wiele osób nie wie dokładnie, co to jest angina i jakie są jej przyczyny.

Otóż angina to choroba infekcyjna, która atakuje błonę śluzową gardła oraz migdałki podniebne. Za jej główne przyczyny uznaje się bakterie (najczęściej paciorkowce beta) bądź wirusy, które występują przy przeziębieniu. Angina jest chorobą niezwykle zakaźną, która przenosi się drogą kropelkową lub przez dotyk.

Przyczyny anginy

Wystarczy przebywać w towarzystwie osoby chorej lub dotykać przedmiotów, z których ona korzystała, aby narazić się na ryzyko zakażenia. I chociaż zachorować może każdy, to na jej występowanie szczególnie narażone są dzieci, osoby przebywające w dużych skupiskach ludzi i niewietrzonych pomieszczeniach, charakteryzujące się niedostateczną higieną osobistą, przemęczone (fizycznie i psychicznie), osłabione innymi chorobami, prowadzące niezdrowy tryb życia oraz posiadające niższą odporność.

Objawy i przebieg anginy – Co to jest?

Angina to choroba, która charakteryzuje się szybkim i gwałtownym przebiegiem – jej pierwsze objawy pojawiają się już w kilka godzin po zarażeniu. Symptomy towarzyszące chorobie są bardzo charakterystyczne, co pozwala postawić właściwą diagnozę.


 1. Objawy ze strony gardła

Ponieważ angina to zapalenie gardła i migdałków, to jej główne objawy skupiają się zwłaszcza w tych obszarach. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym symptomem schorzenia jest silny ból gardła (często promieniujący aż do uszu), uczucie drapania i utrudnienia w przełykaniu. I chociaż objawy tego typu są charakterystyczne dla większości przeziębień, to angina dodatkowo charakteryzuje się silnym zaczerwienieniem gardła, obrzękniętymi i powiększonymi łukami podniebno-gardłowymi oraz białym nalotem na migdałkach. Ten ostatni objaw zwiastuje anginę ropną.

 1. Wysoka temperatura

Innym charakterystycznym objawem anginy jest wysoka gorączka, która w wielu przypadkach dochodzi nawet do 40 stopni. Wysoka temperatura towarzyszy zwłaszcza anginie ropnej, kiedy występuje bakteryjny stan zapalny, a organizm musi zmobilizować wszelkie siły, aby mu przeciwdziałać.

 1. Pozostałe objawy

Podstawowe objawy anginy nie ograniczają się jedynie do bólu gardła i wysokiej gorączki. Wśród pozostałych symptomów choroby można wymienić:

 • ogólne rozbicie,
 • ostry i gwałtowny kaszel,
 • powiększenie szyjnych węzłów chłonnych,
 • ból głowy,
 • bóle mięśni i stawów,
 • utrudnione oddychanie,
 • brak apetytu,
 • złe samopoczucie i apatia.

Niezwykle charakterystycznym objawem anginy jest nieprzyjemny zapach z ust, który powstaje w wyniku rozkładania się bakterii i powstawania nalotu na migdałkach. Wszystkie objawy rozwijają się w ciągu kilku dni, zwiększając swoją intensywność. W większości przypadków choroba trwa około tygodnia.

Angina to choroba, którą należy skonsultować z lekarzem. Terapia jest uzależniona od konkretnego przypadku, jednak najczęściej wymaga leczenia antybiotykowego. Nie wolno tego lekceważyć, gdyż niedoleczona angina może powodować niebezpieczne powikłania – na przykład zapalenie ucha, naciek lub ropień migdałkowy, zakażenie dróg oddechowych, gorączkę reumatyczną, zapalenie nerek bądź zapalenie mięśnia sercowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 4 =