Angina w ciąży

Ciąża jest okresem, w którym kobieta szczególnie powinna unikać różnego rodzaju infekcji i zażywania leków. Wynika to z faktu, że wiele lekarstw przenika przez łożysko i może być szkodliwe dla dziecka. I wcale nie muszą być to antybiotyki. Przykładem może być aspiryna, której kobiety ciężarne nie powinny zażywać.

Angina, czyli zapalenie migdałków podniebiennych

To jedno z najczęściej występujących schorzeń górnych dróg oddechowych. Z reguły angina jest wynikiem zakażenia bakteryjnego, ale sporadycznie może mieć również podłoże wirusowe.

Charakterystycznym objawem anginy są powiększone migdałki z białymi nalotami, które świadczą o ropnym charakterze infekcji. Osoba zarażona odczuwa silny ból gardła, ma trudności z przełykaniem, często pojawia się wysoka gorączka i suchy, męczący kaszel.

Anginą można zarazić się drogą kropelkową poprzez kontakt z osobami chorymi, ale może zostać wywołana także poprzez szok termiczny, np. zjedzenie lodów w trakcie upałów, nagłe wyjście z pomieszczenia klimatyzowanego. Zakażeniom sprzyja dodatkowo zmniejszona odporność organizmu.

Angina sama w sobie nie jest groźną chorobą, ale niewyleczona może powodować wiele poważnych powikłań, m.in. zapalenia stawów, choroby serca, choroby nerek lub uszkodzenie słuchu. Angina to jedna z nielicznych chorób, która wymaga leczenia antybiotykami już we wczesnym stadium. Bakteryjny charakter sprawia, że inne leki są nieskuteczne.


Leczenie anginy w ciąży

Angina podczas ciąży, podobnie jak inne choroby wywołuje niepokój matki. Wiadomo, że sama nie przejdzie i niezbędne jest leczenie. Z drugiej strony wiadomo, że leki szkodzą nienarodzonemu dziecku. Robi się błędne koło.

Bez względu na obawy o zdrowie dziecka, przyszła matka powinna w przypadku anginy skorzystać z porady lekarza. Obecnie istnieje wiele leków, w tym antybiotyki, które nie szkodzą płodowi i można je bezpiecznie zażywać pod kontrolą lekarza. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zlecenie przez lekarza wykonanie wymazu z gardła i antybiogramu. Pozwoli to na zastosowanie antybiotyku niszczącego konkretne szczepy bakterii, dzięki temu można uniknąć zażywania antybiotyków, które nie działają. Oczywiście lekarza dobiera leki nieszkodliwe dla dziecka, najczęściej są one z grupy B, należą do nich różnego rodzaju penicyliny.

W okresie choroby przyszła matka poza przyjmowaniem antybiotyku powinna stosować środki, które zmniejszą ból gardła i gorączkę. Bardzo dobre są soki malinowe, herbaty z lipy, gorące mleko z masłem i miodem (zmniejsza ból gardła). Bezwzględnie chora powinna dużo leżeć i odpoczywać, by nie nadwyrężać organizmu.

Wiadomo, że opór przed zażywaniem antybiotyków w okresie ciąży jest bardzo duży i matka chce ich uniknąć za wszelką cenę, stosuje więc naturalne sposoby leczenia infekcji. W przypadku anginy jest to sposób nieskuteczny i lepszym rozwiązaniem jest zażywanie antybiotyków pod kontrolą lekarza niż doprowadzenie do groźnych powikłań zagrażających uszkodzeniem dziecka lub przedwczesnym porodem.

Odpowiednio leczona angina w ciąży nie stanowi zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka.

2 replies on “Angina w ciąży”

  1. Maszota pisze:

    Leczenie anginy w ciąży nie jest trudne, bo leczy się ją tak samo jak nie w ciąży, a w takich przypadkach też można pominąć antybiotyki. Jest za to znacznie bardziej stresujące, bo okazuje się, że wiele kobiet strasznie przeżywa to czy nie zrobi w ten sposób jakiejś krzywdy swojemu dziecku.

  2. Kinia pisze:

    Bez przesady. Angina w ciąży to nie jest lekki katarek, tylko poważna choroba i nic dziwnego, że wiele kobiet się jej obawia i nie wie za bardzo jak ją leczyć. Nie można lekceważyć takich chorób nawet jak się nie jest w ciąży, a co dopiero jak się w niej jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 1 =