Skorzystaj z usług trychologa i zadbaj o pomoc przy wypadających włosach

Skorzystaj z usług trychologa i zadbaj o pomoc przy wypadających włosach
5 (100%) 24 vote[s]

Trycholog wbrew pozorom nie musi być doktorem, nie jest też dermatologiem, jest specjalistą zajmującym się włosami oraz skórą głowy. Powszechnie nazywany jest lekarzem od włosów. Bada kondycję naszych włosów oraz skóry na głowie. Rozpoznaje objawy oraz leczy przyczyny łysienia, doradza w doborze preparatów i kosmetyków, które są odpowiednie dla rodzaju naszego włosa. Ustala kurację i poucza jak wzmocnić włosy. Dodatkowo, specjalista od trychologii wspiera pacjentów po przejściu chemioterapii, która zazwyczaj wiąże się z całkowitą utratą włosów. Innymi schorzeniami i dolegliwościami, z którymi zaznajomiony jest trycholog są wszelkie rodzaje stanów zapalnych i patologicznych skóry głowy.

W jakich problemach pomaga trycholog?

Trycholog może nam pomóc w takich przypadkach jak:

  • Łysienie – czyli patologiczne wypadanie włosów z głowy.
  • Łupież – choroba skóry, która objawia się łuszczeniem naskórka głowy, nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może prowadzić do łysienia.
  • Łojotok – to nadmierna aktywność gruczołów łojowych znajdujących się na skórze głowy. Schorzenie powoduje, że włosy przetłuszczają się w szybkim tempie.
  • Wczesne siwienie włosów – to odbarwienie włosa na wskutek utleniania melatoniny – barwnika nadającego naszym włosom kolor.
  • Ogólna zła kondycja włosów – włosy łamliwe, przesuszone, odbarwiające się.

Wypadanie włosów przyczyny

Przyczyny łysienia dotykają głównie mężczyzn, to zjawisko najczęściej związanie jest z obecnością dużych ilości hormonu, jakim jest androgen. Mimo, że androgen to typowo męski hormon, androgenowe wypadanie włosów może dotyczyć również kobiet nadwrażliwych na androgeny (przyczynami nadwrażliwości mogą być policystyczne jajniki lub nowotwory jajników). Nadmierne wypadanie włosów może mieć też swoje przyczyny w chorobach autoimmunologicznych, jest zazwyczaj dziedziczne i może dotyczyć dzieci. Układ odpornościowy człowieka atakuje i niszczy jego własne mieszki włosowe. Innymi przyczynami utraty włosów są czynniki genetyczne, różne jednostki chorobowe oraz przebyte infekcje (na przykład w wyniku przebytego półpaśca).

Zbyt szybka utrata owłosienia dotyczy coraz częściej kobiet, wiąże się to z niezdrowym i z pośpiesznym trybem życia oraz ze stresującymi czynnikami środowiskowymi. Na kondycję włosów wpływ mają niewłaściwe zabiegi kosmetyczne, nieodpowiednio dobrane preparaty i złej jakości kosmetyki. Częste farbowanie włosów, prostowanie i codziennie suszenie sprawiają, że włosy zaczynają wyglądać na osłabione.


Badania, które pomagają ustalić przyczyny wypadania włosów

Jeśli zauważymy, że z naszymi włosami albo ze skórą głowy dzieje się coś niedobrego, nie zwlekajmy. Im szybciej podjęte będzie działanie, tym większa szansa na jego skuteczność. Praktycznie każdemu problemowi można zaradzić, dzisiejsza medycyna ma naprawdę fachowe rozwiązania – mówi specjalista trycholog.

mezoterapia u profesjonalisty

Specjalistyczny zabieg na wzmocnienie włosów i skóry głowy

Wizyta u trychologa zaczyna się od konsultacji i przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Po ogólnym badaniu kondycji włosa i skóry głowy trycholog zaleci odpowiednie preparaty, wskaże też błędy, które popełniamy w pielęgnacji włosów. Lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu zbada skórę głowy oraz strukturę włosa. Badanie odbywać się może za pomocą urządzenia, którym jest trichogram. Do takiego badania pobiera się partię włosów (od 50 do 100  sztuk) wraz z cebulkami, następnie badanie włosów wykonuje się pod mikroskopem. Dokładnej analizie poddawany jest cały włos, stąd długi czas oczekiwania na wyniki. Innym badaniem popularnym w gabinetach trychologicznych jest trichoskopia. Metoda polega na oglądaniu w dużym powiększeniu skóry głowy. Nowoczesne urządzenie, jakim jest dermatoskop robi dokładne zdjęcia, które następnie poddawane są analizie. Dzięki tej diagnostyce możemy dowiedzieć się czy problem, z którym się zmagamy nie ma podłoża genetycznego.

Zabiegi na wypadające włosy

Wielu ludzi dotkniętych problemem wypadających włosów zaczyna zastanawiać się co na wypadanie włosów stosować? Z pomocą idą zabiegi, które wzmacniają włosy i które można wykonać w gabinetach trychologicznych. Doskonale sprawdza się mezoterapia skóry głowy. Zabieg ten polega na bezbolesnym i bezinwazyjnym nakłuwaniu specjalną igłą skóry. Igła aplikuje substancję czynną, jaką jest osocze bogatopłytkowe. Brzmi nieco tajemniczo, ale to nic innego, jak odwirowana krew pacjenta. Preparat taki zawiera między innymi płytkowe i naskórkowe czynniki wzrostu. Te czynniki wykazują działanie stymulujące na cebulki. Innym zabiegiem, który z powodzeniem stosowany jest w przypadku postępującego łysienia jest kriomasaż. Polega on na poprawie ukrwienia skóry głowy i pobudzeniu regeneracji komórek.

 

Bibliografia:

Hoss D, Segal S. Scalp dysesthesia.

Kowalska-Oledzka E, Slowinska M, Rakowska A, et al. Sensitivity and specificity of the trichoscopy.

Rakowska A. Trichoscopy (hair and scalp videodermoscopy) in the healthy female. Method standardization and norms for measurable parameters.

Rudnicka L, Rakowska A, Kurzeja M, Olszewska M. Hair shafts in trichoscopy: clues for diagnosis of hair and scalp diseases.

Torres F, Tosti A, Misciali C, Lorenzi S. Trichoscopy as a clue to the diagnosis of scalp sarcoidosis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 − 33 =