Migdałki – ich rola w organizmie

Migdałki – ich rola w organizmie
4.6 (92%) 5 votes

Chore migdałki to problem wielu tysięcy Polaków. Często jest on bagatelizowany i leczy się jedynie związane z nim infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Tymczasem brak reakcji na dolegliwości związane z migdałkami może mieć bardzo poważne konsekwencje dla organizmu. Gdy pojawią się charakterystyczne dla migdałków objawy, należy udać się jak najszybciej do otolaryngologa, który wskaże przyczynę problemów i sposób leczenia.

Migdałki i ich rola w organizmie

Migdałki są narządami limfatycznymi, których zadaniem jest ochrona organizmu przed różnego rodzaju bakteriami i drobnoustrojami. Reakcja obronna organizmu powoduje, że stają się one zaczerwienione i powiększają się. Tego procesu nie da się zahamować. U osób, które często chorują, zdarza się, że migdałki ulegają nadmiernemu rozrostowi, oprócz częstych infekcji wywołując także problemy z oddychaniem lub ze słuchem. W takiej sytuacji wskazane jest ich usunięcie w trakcie zabiegu zwanego tonsilektomią.

Kiedy najczęściej wycinane są migdałki?

Najwięcej zabiegów wycinania migdałków jest przeprowadzanych pomiędzy 3, a 12 rokiem życia. Jest to okres, w którym organizm dopiero się rozwija, co powoduje niską odporność. Zdarza się jednak, że lekarz zleci wykonanie zabiegu wycięcia migdałków osobie dorosłej. Jest to normalna sytuacja i nie należy jej traktować jako czegoś nietypowego.


Wskazania do wykonania zabiegu wycięcia migdałków

Kiedy trzeba wyciąć migdałki? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wycięcie migdałków u dzieci, jak i osób dorosłych, powinno być wskazane przez lekarza w sytuacji, gdy:

– migdałki utrudniają połykanie pokarmów,

– w ciągu roku pacjent przebywa co najmniej 5 angin,

– na migdałkach jest widoczny ropień,

– domowe sposoby na migdałki już się nie sprawdzają.

Wycięcie migdałków to mało skomplikowany zabieg, który może przynieść szybką ulgę. Osoba, u której zostaną wycięte migdałki, już w ciągu kilku tygodni jest w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania.

Powikłania związane z migdałkami

W przypadku chorych migdałków, bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja i podjęcie właściwej decyzji o ich leczeniu. Nieleczone migdałki mogą bowiem prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Konsekwencją nawracających infekcji wirusowych i bakteryjnych może być bowiem wymagające hospitalizacji oraz długotrwałego leczenia kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie wielostawowe, zapalenie nerwów, gorączka reumatyczna, a nawet sepsa, która stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla życia. Pomimo powszechnego dostępu do wielu fachowych opracowań, wiele osób nie zdaje sobie nadal sprawy z zagrożenia, jakie kryje się pod chorymi migdałkami. Bagatelizowanie charakterystycznych objawów może się tymczasem okazać tragiczne w skutkach.

Usunięcie migdałków – co robić przed zabiegiem?

Istnieje szereg czynności, które są wykonywane tuż przed zabiegiem wycięcia migdałków. Oprócz ogólnego wywiadu z pacjentem i sprawdzenia czy nie jest on przeziębiony lub też czy nie przebywa aktualnie infekcji wirusowej bądź bakteryjnej, lekarz zleca szereg badań ogólnych (krwi, moczu, EKG). Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości mogą stanowić przeciwwskazanie do zabiegu.

Zabieg wycięcia migdałków

Podczas zabiegu wycięcia migdałków, pacjent utrzymywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (to drugie rozwiązanie jest stosowane w stosunku do dorosłych osób). Na usta zakładany jest następnie specjalny szczękorozwieracz, dzięki któremu lekarz może specjalnym narzędziem wyciąć tkankę migdałkową. Następnie tamowane jest krwawienie, a po kilku godzinach pacjent zostaje wybudzony z narkozy.

2 replies on “Migdałki – ich rola w organizmie”

  1. Wąż napisał(a):

    Czy ktoś wie dokładnie w jaki sposób teraz przeprowadza się zabieg usunięcia migdałków? Kiedyś wycinanie migdałków było robione przy znieczuleniu miejscowym, teraz podobno ogólnym ale czy jest jakiś przepis, który nakazuje robić to przy ogólnym czy można chcieć wyciąć migdałki przy znieczuleniu miejscowym i lekarz nie ma prawa odmówić?

  2. Anna napisał(a):

    Wszystko można, żaden lekarz nic nie zrobi wbrew Twojej woli. Ale możesz przygotować się na to, że znajdą się tacy, którzy odmówią wycięcia migdałków bez znieczulenia ogólnego. Z prostej przyczyny – gdyby coś się stało, to potem oni staną przed Izbą Lekarską i będą się tłumaczyć z błędów w sztuce. Dlatego wycięcie migdałków po prostu zostaw fachowcom, a nie wymyślaj własnych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 60 = 70