Leczenie łupieżu pstrego

Leczenie łupieżu pstrego
4.4 (88.57%) 7 votes

Łupież pstry to rodzaj grzybicy skóry, rozwijającej się w kontakcie z drożdżakami z gatunku Pityrosporum ovale. Do zarażenia zazwyczaj dochodzi w gabinetach i salonach kosmetycznych, w których nie zastosowano podstawowych zasad higieny, a także na publicznych kąpieliskach, basenach, czy nawet korzystając z solarium.

Rozwojowi łupieżu pstrego sprzyjają również inne czynniki, jak np:

  • nadmierne pocenie się,
  • pH skóry,
  • otyłość,
  • noszenie nieprzewiewnej odzieży.

Objawy łupieżu pstrego

Powierzchowne zarażenie naskórka, jakim jest łupież pstry zazwyczaj objawia się nieregularnymi plamami na skórze o średnicy 3-4mm. Ich kolor przechodzi od różowego i czerwonego do brunatnego, choć czasem zdarzają się ciemniejsze bądź jaśniejsze niż skóra wokół nich. Istotny jest fakt, że plamy uwydatniają się podczas kontaktu z jodyną oraz podczas opalania, więc po wizycie w solarium mogą okazać się bardziej widoczne niż na co dzień. Oprócz wyraźnych zmian skórnych u osób z tą dolegliwością często zdarzają się inne objawy, jak chociażby świąd czy lekkie łuszczenie się naskórka.


Leczenie łupieżu pstrego

Grzyby odpowiedzialne za schorzenie występują przede wszystkim na powierzchni skóry, a to oznacza, że są stosunkowo łatwe do wyleczenia. W pierwszej kolejności stosuje się, więc środkami antygrzybiczny dostępne w aptekach bez recepty, w szczególności maściami zawierającymi klotrimazol i ketokonazol oraz szamponami z ketokonazolem. Niekiedy domowe sposoby leczenia łupieżu pstrego obejmuje również ogólne stosowanie ketokonazolu, nie dłużej jednak niż przez 10 dni, flukonazolu lub itrakonazolu. Używanie mydeł i szamponów zawierających w swoim składzie kwas salicylowy, który zapobiega również nawrotom choroby, również mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.

Zdarza się jednak, że stosowanie wyżej wymienionych środków antygrzybicznych i domowe leczenie łupieżu pstrego nie przynoszą oczekiwanych efektów. Problemem może okazać się również fakt, że leczenie zostało podjęte zbyt późno i zakażone są zbyt duże połacie skóry, by stosowanie zewnętrznych leków mogło być skuteczne. W takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się z problemem do dermatologa, który przepisze leki doustne, w postaci antybiotyków oraz leki przeciwgrzybiczne.

Profilaktyka w łupieżu pstrym

Należy jednak pamiętać, że po zastosowaniu odpowiedniego leczenia łupież pstry nie zniknie od razu i nawet jeśli udało się pozbyć zakażenia plamy będą się utrzymywały na skórze przez jakiś czas. Kolor skóry może wyrównać się dopiero po upływie kilku miesięcy.

Łupież pstry jest też niestety schorzeniem dość upartym i trzeba się liczyć z tym, że leczenie może okazać się długotrwałe i nawet jeśli przyniesie ono zamierzony efekt, istnieje ryzyko nawrotu choroby. Dlatego warto powtarzać leczenie co roku lub co dwa lata. Zalecane jest także profilaktyczne stosowanie szamponów lub maści przynajmniej raz w miesiącu oraz unikanie miejsc, w których występuje zwiększone ryzyko kontaktu z drożdżakami, noszenie przewiewnej odzieży, unikanie słońca i przede wszystkim dbałość o higienę osobistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 59 = 67